Slideshow Image 3
Slideshow Image 2
Slideshow Image 3

NOWOŚĆ! KATOLICKA SZKOŁA PODSTAWOWA

Zapraszamy do zapoznania z ofertą.
Rekrutacja trwa!

ZOBACZ WIĘCEJ >

PRZERWA W PRACY SEKRETARIATU

W dniach 7.08. oraz 08.08.2017 r. Sekretariat Szkół będzie nieczynny

JEŚLI CHCESZ ZOSTAĆ NASZYM UCZNIEM

Planujesz podjąć naukę w szkole podstawowej, liceum albo w szkole zaocznej? Zapraszamy do działu rekrutacja lub bezpośredniego kontaktu.

JESTEŚMY NA FACEBOOKU!

To najszybszy sposób aby być na bieżąco z życiem naszej szkoły.
Polub nasz profil i nie przegap żadnej informacji!

Fanpage Gimnazjum Katolickiego
im. Św. Wojciecha

Instytucje wspierające

Dane kontaktowe

Centrum Kształcenia im. Św. Wojciecha
Prowadzone przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich w Archidiecezji Gdańskiej

Ul. Piecewska 9, 80-288 Gdańsk-Morena

Telefon: (58) 345 82 74 sekretariat
Telefon komórkowy: 698 172 709

Telefon Dyrektora Centrum: 509 596 169

Napisz do nas: sekretariat@szkolywojciecha.pl

Nr rachunku bankowego:
92 1090 1098 0000 0001 3242 3774

PRZEDSTAWIAMY PRZYKŁADOWE TEMATY LEKCJI POKAZOWYCH

WYBIERZ PRZEDMIOT:

 


MATEMATYKA

W KRAINIE FIGUR PŁASKICH

Zabierzemy was w matematyczny świat, gdzie będziecie mogli poznać podstawowe własności i pola figur geometrycznych na płaszczyźnie. Dzięki pomocom multimedialnym wkroczymy w krainę geometrii i symetrii aby stworzyć różnorodne figury geometryczne i wyznaczyć ich pola. W interaktywnej odsłonie poznacie również tangramy i będziecie mieli okazję spróbować swoich sił w układaniu łamigłówek na czas. Przyjdźcie i przekonajcie się, czy matematyka może być ciekawą zabawą!

ŚWIAT FIGUR PRZESTRZENNYCH

Zapraszamy w przestrzenny świat matematyki. Czy jesteście w stanie zmieścić się w sześcianie? Będziecie mieli okazję rozwinąć swoje zdolności manualne, tworząc siatki brył i ich modele. Uruchomimy również waszą wyobraźnię przy konstruowaniu brył z patyczków i plasteliny. Będzie to okazja, by poprzez zabawę poćwiczyć działania matematyczne, logiczne myślenie i wyobraźnię przestrzenną. Każdy będzie mógł także zmierzyć się z gigantyczną krzyżówką matematyczną.


FIZYKA

Uruchom iskrę i wyładowania elektryczne!

Zapraszamy was do odkrycia świata ładunków elektrycznych. Poznacie jakie działanie ma iskra i będziecie mogli zobaczyć ją dzięki maszynie elektrostatycznej. Zobaczycie również, jak rodzaj gazu wpływa na kolor światła. Będziecie mogli sprawdzić na kuli plazmowej, jak dotyk ręki zmienia kierunek światła. Pokażemy wam również prawa i zasady działania implozji oraz wyjaśnimy dzięki czemu powstają czarne dziury w kosmosie.

Odkrywaj z nami kosmos!

Na której planecie trwają ciągłe burze i dlaczego? Czy osiągalna jest temperatura Celsjusza 460 stopni? Czy Pluton jest planetą? Która planeta ma lodowe uszy? Na której planecie jest wulkan o średnicy powyżej 500 km (niewiele mniejszy od powierzchni Polski)? Czy jest w naszym układzie planeta gazowa? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź podczas zajęć odkrywających tajemnice świata astronomii!


CHEMIA

Wybuchowy wodór

Czy wiecie jak powstaje wodór? Czy może być niebezpieczny? W naszej chemicznej krainie będziecie mogli zobaczyć, jakimi metodami można go otrzymać i poznacie zasady bezpieczeństwa, jakimi trzeba się kierować, gdy ma się z nim styczność. Odkryjemy również do czego można go wykorzystać. Atrakcją będzie samodzielne prowadzenie doświadczeń przez uczestników, także w rzeczywistości rozszerzonej.

Chemiczna lokomotywa i nie tylko

Czy zastanawialiście się jak ciekawy jest świat dookoła? Podczas tych zajęć odkryjemy przed wami, jak ciekawy może być efekt reakcji niektórych substancji chemicznych. Zaobserwujecie między innymi, jak przebiega reakcja karbidu z wodą, manganianu (VII) potasu z gliceryną oraz manganianu (VII) potasu z perhydrolem. To prawdziwie wybuchowe zajęcia z pędzącą chemiczną lokomotywą! Zapraszamy wszystkich odważnych i ciekawych świata odkrywców. Atrakcją będzie samodzielne prowadzenie niektórych doświadczeń przez uczestników, także w rzeczywistości rozszerzonej.

Co w sobie kryje żywność?

Czy zastanawialiście się kiedyś z czego zbudowane są nasze organizmy? Jak ważne jest to, co jemy i jaki ma to wpływ na nasze ciało, zdrowie i samopoczucie? To spotkanie dla tych, którzy są ciekawi, jakie związki chemiczne kryje nasz organizm. Odkryjemy również przed wami reakcje charakterystyczne, służące do wykrywania białka, tłuszczu i cukrów w żywności.

Czy białko jest nam potrzebne do życia?

Zapraszamy Was do zgłębiania tajemnicy życia poprzez odkrywanie funkcji i właściwości białek w naszym organizmie. Przedstawimy wam również ich budowę i zaproponujemy przeprowadzenie charakterystycznych dla nich reakcji. Będziecie mieli okazję samodzielnie zaobserwować, jaki wpływ na białka mają temperatura, kwasy, zasady, sole metali ciężkich, sole metali lekkich oraz etanol. Ta wiedza z pewnością będzie pomocna w rozwijaniu waszych zainteresowań światem w mikroskali.


BIOLOGIA

Tajemnice podziałów komórkowych

Odkryjemy przed wami istotę podziałów komórkowych. Dzięki atrakcyjnej grze symulacyjnej, z wykorzystaniem prostych pomocy naukowych - włóczki, plasteliny, klocków, obudzimy waszą wyobraźnię i pomożemy szybko zrozumieć i przyswoić trudne zagadnienia. Pomogą nam w tym również inne pomoce multimedialne, umożliwiające szczegółowe i obrazowe omówienie przebiegu podziałów komórkowych.

Wirusy jako bezwzględne pasożyty wewnątrzkomórkowe

Czy stworzyłeś już własny model wirusa? U nas masz taką okazję!
Podczas spotkania dowiecie się, jak zbudowany jest wirus i czy jest organizmem żywym oraz w jaki sposób się namnaża. Możecie wziąć również udział w grze symulacyjnej, w której zapoznacie się z podstawowymi chorobami wirusowymi oraz ich objawami. Dowiecie się także, w jaki sposób można walczyć z wirusami i czemu walka z nimi jest taka trudna.

Owady - niezwykłe stawonogi

Odkryj świat owadów!
Czy głaskałeś kiedyś patyczaka? Czy wiesz czym się różnią od innych owadów? Dzięki naszej szkolnej hodowli oraz pomocom multimedialnym odkryjemy przed wami niezwykły świat owadów. Będziecie mogli poznać ich zróżnicowaną budowę oraz różne typy cyklu rozwojowego. Dowiecie się również, jakie mają znaczenie dla przyrody. Uzyskacie praktyczne wskazówki przydatne do założenia własnej hodowli owadów.


GEOGRAFIA

Ruchy wody morskiej

Odkryjemy przed wami tajniki ruchów wód w zbiornikach wodnych. Będziecie mieli okazję zobaczyć różne zjawiska falowania morskiego, jak również wywołać je podczas doświadczeń. Zobaczycie, czym się różnią fale wiatrowe, tsunami oraz prądy morskie. Podejmiemy rozważania, które z tych zjawisk są możliwe na naszych trójmiejskich plażach i dlaczego. Będziecie mogli poznać przyczyny ich powstawania oraz skutki dla życia i gospodarki człowieka.

Wyjątkowe zakątki Polski. Czy nasz kraj jest atrakcyjny turystycznie?

Podczas tych zajęć przedstawimy wam najciekawsze zakątki naszego kraju, także te znajdujące się na liście UNESCO. Będziecie mieli okazję również wziąć udział w konkursie rozpoznawania atrakcji turystycznych, jak również rozbudzić swoje marzenia i zaplanować wakacje.


JĘZYK POLSKI

Podróż z Odyseuszem

W mitologicznej krainie Odyseusza będziecie mogli poznać jego przygody. Dzięki wspólnie stworzonej na zajęciach grze planszowej, każdy będzie mógł poczuć się jak Odys, który wracał do swej Itaki. Zajęcia te, w twórczy sposób zapoznają uczestników ze światem mitologii greckiej, wykorzystując m. in. takie narzędzia jak makieta, szyfry, zagadki, quizy. Odkryj z nami swoją Itakę!


JĘZYK ANGIESKI

British food

What do you usually eat for breakfast / lunch / dinner?
Wspólnie przeniesiemy się do Anglii, zgłębiając jej kulturę i tajniki kuchni. Zastanowimy się też, czy Brytyjczycy zdrowo się odżywiają, czym różni się ich kultura jedzenia od naszej i która jest bardziej przyjazna dla człowieka. Uczestników tej lekcji czeka również tworzenie własnego menu.

A trip to London

Jak będąc w Gdańsku odkryć tajemnice Londynu? Z nami to jest możliwe!
Uruchomimy waszą wyobraźnię i zabierzemy was do tego wyjątkowego miasta. Z nami poznacie jego kulturę i zabytki. Wspólnie zastanowimy się co łączy Londyn z Gdańskiem, a także czym różnią się te dwa piękne miasta. Wraz z innymi uczniami postaramy się odkryć tajemnice tych niezwykłych miejsc.


JĘZYK NIEMIECKI

Niemiecki stół

Lekcja języka niemieckiego nie musi być trudna. Pragniemy was zaprosić do nauki przez zabawę. Podczas zajęć zobaczycie, jak łatwo uczy się obcych słów przy użyciu rekwizytów i zabaw ruchowych. Specjalnie dla was przygotujemy stoliki zapełnione smakołykami charakterystycznymi dla krajów niemieckojęzycznych. Będziecie mogli wziąć udział w quizach i podjąć wyzwanie zmierzenia się z tajemniczymi zadaniami ukrytymi w balonach. Wspólnie stworzymy również przepis na ulubione dania. Dzięki wielkiej kostce do gry nauczycie się odmieniać czasowniki potrzebne do przygotowania potraw. Czeka was wizyta w niemieckim „sklepie”, gdzie będziecie mogli dokonać zakupów potrzebnych produktów. Stworzymy również wielką piramidę zdrowego żywienia.

Puzzlowe landy

Czy będąc w swojej szkole można poznać obcy kraj? A może to będzie dobry początek do zaplanowania wakacyjnej wyprawy? Za pomocą puzzli edukacyjnych odkryjemy landy w Niemczech. Ciekawe zdjęcia pokażą wam najciekawsze atrakcje wybranych miast i krain. Będziecie mogli również spróbować swoich sił w rozwiązywaniu rebusów oraz sprawdzić swoją wiedzę w grze w państwa i miasta. Na zwycięzcę będzie czekała miła niespodzianka.

Wizyta u lekarza

Zapraszamy was do „gabinetu lekarskiego”, gdzie będziecie mogli poznać niemieckie nazwy części ciała. Będziecie mogli także zbudować człowieka z obrazków i plansz. Czeka was wyzwanie rozwiązywania wielkiej krzyżówki i odgadywanie wyrazów z miksów literowych. Zaprosimy was również do gry w Bilder - Bingo. Z pewnością ta lekcja niemieckiego nie będzie nudna!


HISTORIA

Życie codzienne na Pomorzu Gdańskim na przełomie XIX/ XX wieku

Będzie to prawdziwa 100–letnia podróż w czasie. Poznacie przedmioty codziennego użytku, które były używane w gospodarstwach domowych na przełomie ubiegłych stuleci. Będziecie mieli unikalną możliwość poznać i zobaczyć jak działają te przedmioty, które zaprezentujemy dzięki współpracy z prywatnym Muzeum Rzeczy Codziennego Użytku  Szczepana i Jarosława Czerwińskich, które  mieści się w Pręgowie Górnym na Kaszubach.

Sposoby komunikacji od końca XIX w. do czasów współczesnych

Czy wyobrażacie sobie świat bez telefonów komórkowych, telewizji i internetu? Podczas tego spotkania poznacie jak ludzie porozumiewali się kilkadziesiąt lat temu i jak zmienił się sposób komunikacji od XIX wieku. Będziecie mogli „wykręcić” numer w telefonie i zobaczyć inne wynalazki XIX wieku.